Коментарі
- Коментарів немає
Сьогодні 30 червня відзначається 75 річниця проголошення у Львові Акту відновлення Української Держави.
З цієї нагоди у місті Надвірна відбулись урочистості, які розпочались молитвою за Україну.
На святі були присутні: декан УГКЦ о.Андрій Бакота; декан УПЦ КП о.Олег Траско; мер м. Надвірна Зіновій Андрійович; голова Надвірнянської районної ради Іван Гурмак; заступник Надвірнянської РДА Богдан Зеленчук.
Перед присутніми із патріотичнипіснями виступили жіночий колектив з с.Пнів та гурт вояків УПА "Заграва".
Історична довідка. 30 червня 1941 р. у будинку «Просвіти» у окупованому німцями Львові було проголошено Акт відновлення Української Держави.
Після багатоденних боїв 29 червня 1941 р. радянська влада покинула Львів. Вже наступного дня до міста вступають німці, а слідом за ними, користуючись ситуацією, до Львова прибули і похідні групи ОУН Бандери. Їхнім завданням було встановлення української влади у всіх містах України.
Цього ж дня представники українського руху скликають Українські Національні Збори у будівлі «Просвіти» на площі Ринок, на яких проголошують Акт відновлення Української Держави. На цій події були присутніми понад 100 чільних представників зі всієї України, а також представник митрополита УГКЦ Андрея Шептицького отець Йосиф Сліпий, було піднято синьо-жовтий прапор.
Окрім того, на цих же зборах було обрано уряд країни – Українське Державне Правління під проводом Ярослава Стецька. Трохи згодом був організований верховний державний орган – Українська Національна Рада, яку очолив колишній голова уряду ЗУНР Кость Левицький.
Відомо, що під час зборів до «Просвіти» навідався уповноважений Вермахту в українських справах майор абверу Ганс Кох, проте незважаючи на його промову про заперечення Акту, а також небажанні Німеччини надавати Україні самостійність, зупинити захід йому не вдалося.
Проголошення акту було повною несподіванкою для німців, тому у дію була запущена вся нацистська машина для нейтралізації Бандери та ОУН. Дуже швидко інформація дійшла до Гітлера, який наказав посадити Бандеру під домашній арешт у Берліні, а також створити спеціальну комісію для розслідування справи з проголошенням Акту. Вже з вересня 1941 р. в Україні розпочалися масові арешти та розстріли українських підпільників.
Детальніше...